Czujesz się zmęczony i przygnębiony, jesteś senny w tracie dnia, zawsze brakuje ci czasu, brakuje motywacji, doświadczasz wypalenia w domu i w pracy, itp.

Jedna filiżanka z podwójnym espresso już nie wystarcza.

Codziennie pijesz kilka filiżanek, a nadal odczuwasz zmęczenie.

Obecnie to większość z nas w dzisiejszych czasach.

To nie kawa czy jej rodzaj jest kluczem do większej energii i koncentracji, a osobiste zarządzanie energią.

 

Zarządzaj energią osobistą – ale jak?

Tempo współczesnego życia jest ekspresowe (bardzo szybkie) i jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie zwolniło. Nie oznacza to, że intensywne życie jest czymś negatywnym. Ważne jest, aby chronić swój poziom energii, abyś mógł cieszyć się życiem w sposób, który jest dla ciebie dobry.

To jest wyzwanie, z którym w ostatnich latach mierzymy się każdego dnia. Dobre, czy też „perfekcyjne” zarządzanie sobą w czasie, nie przyniesie wymiernych korzyści do momentu, w którym zajmiemy się tematem jak zarządzać swoją energią. Energia osobista jest naszym najcenniejszym zasobem, więc warto nauczyć się jak o nią dbać, by doświadczać radości życia i skuteczności działania.

Słyszałeś o zasadzie „zarządzaj energią, a nie czasem”? 

Co zrobić, aby podnieść swoją energię, kiedy jest to konieczne?

Zaczniemy od tego skąd czerpiemy i gdzie wyczerpuje się nasza energia?

 

Nasza osobista energia pochodzi z czterech źródeł:

1. fizycznych,

2. mentalnych,

3. duchowych,

4. emocjonalnych.

Istnieje wiele przyczyn, przez które pozbywamy się bardzo szybko naszych zasobów energetycznych – na przykład:

 • Jeśli nieustannie myślimy i nie jesteśmy obecni w życiu, drenuje to naszą energię.
 • Jeśli jesteśmy zaangażowani w zbyt wiele działań, to drenuje naszą energię.
 • Jeśli za dużo mówimy, to drenuje naszą energię.
 • Jeśli jesteśmy w konflikcie z kimś nam bardzo bliskim, to drenuje naszą energię.
 • Bardzo intensywny sport, to drenuje naszą energię.

Zarządzanie naszą energią polega na uświadomieniu tego, co się dzieje, jak pozbywamy się jej i jak ją zdobywamy.

 

Świadomość ta wpływa nie tylko na to, jak zużywamy energię, ale także na to, jak ją odnawiamy.

Wielu z nas może wydawać się, że brak produktywności 24/7 jest „strasznie zły” dla naszej kultury pracy. A jednak, wdrażanie zdrowych rytuałów dla każdego źródła energii zmienia zasady gry.

Dowiedz się, jak zrównoważyć okresy skoncentrowanej produktywności i przywracania energii!

Niektóre z tych rytuałów przywracających energię, są dość oczywiste — wszyscy słyszeliśmy o znaczeniu ćwiczeń i pozytywnego nastawienia. Tak więc żadna z tych wskazówek nie zapewni ci eureka-momentu, ale połączenie ich razem jako systemu zrewolucjonizuje twoje podejście do zarządzania energią.

Zagwarantuje Ci wysoką wydajność, kreatywność i równowagę.

1. Energia fizyczna

 • Rób regularne przerwy zgodnie z rytmem ultradobowym (np. 90 minut pracy przerywanej z 20 minutami odpoczynku lub techniką Pomodoro).
 • Jedz zdrową żywność (możesz zacząć od tych łatwych, zdrowych obiadów na wynos).
 • Trzymaj się higieny snu nie mniej niż 7,5 h snu – najlepiej 8 do 9 h.
 • Ćwiczenie (codziennie 5 do 15 min – zobaczysz jaką odczujesz zmianę po 20, 30 dniach). Biegi transowe (slow jogging), gi gong.

2. Energia emocjonalna

 • Zarządzaj poziomem stresu (zwłaszcza przed i po egzaminach).
 • Rozpoznaj swoje negatywne emocje i co może je wywołać; nie unikaj ich, ale żyj tak spokojnie, jak to możliwe.
 • Zakotwicz w pozytywnych emocjach i wdzięczności (dziennik wdzięczności pisany przed snem).
 • Zbuduj pozytywną historię o sobie. Każdego dnia dziękuj za swoje małe i duże zwycięstwa.
 • Regularne sesje w grocie solnej, treningi mindfulness, masaż całego ciała.

kontakt w social mediach

3. Energia psychiczna

 • Unikaj rozpraszania uwagi: wycisz telefon, wyłącz powiadomienia, ustaw dedykowaną godzinę na sprawdzanie e-maili.
 • Dąż do cyfrowego minimalizmu.
 • Nie wykonuj wielu zadań: postępuj zgodnie z zasadą „jednej rzeczy”.
 • Podejmuj mniej decyzji: trzymanie się rutyny i nawyków bardzo pomaga.
 • Ćwicz głębokie myślenie i odłączanie (medytacja).

4. Energia duchowa

 • Znajdź i zaangażuj się w znaczące działania, np. pomoc w fundacji.
 • Przeznacz czas na hobby (pamiętaj, że nie musisz być dobry w tym, co lubisz najbardziej), modelarstwo, wyklejanie, malowanie mandali, szydełkowanie. Wszelkie prace i roboty manualne.
 • Działaj zgodnie ze swoimi podstawowymi wartościami.

“W takim razie czy zarządzania energią można się nauczyć i jeśli tak, to jak bardzo taki trening może podnieść efektywność człowieka?

Oczywiście, że zarządzania energią można się nauczyć i bardzo do tego zachęcam.

Nie mogę powiedzieć, że trening zarządzania energią podniesie efektywność człowieka np. o 10 czy 20 procent – bo jak t0 w ogóle zmierzyć? Przetestuj i zamień cukier, kawę, nerwy, drażliwość, zmuszanie się do aktywności oraz nocne wybudzanie się, płytki sen na wiedzę i ćwiczenia, które zwiększą twoją siłę w dzień i poprawią jakość snu w nocy i pozwolą ci na poprawę jakości życia.

Kluczowym wnioskiem jest to, że zarządzanie energią osobistą jest zdecydowanie najbardziej efektywną i dalekosiężną strategią w porównaniu z tradycyjnymi narzędziami do zarządzania czasem. Powinieneś nauczyć się zamieniać okresy odpoczynku i regeneracji. Zaprojektuj swoje życie tak, aby twoja energia była regularnie odnawiana.

Kiedy poczujesz się przytłoczony, rozproszony lub rozłączony, użyj hacków energetycznych, aby wrócić na tor odświeżony i naładowany.

Hacki energetyczne

Niektóre czynności mogą naładować Cię tak dobrze, że możesz je wykorzystać jako rytuał przed występem lub jako regenerację. Niektóre hacki energetyczne mogą w zdrowy sposób naprawić niedobór dopaminy, serotoniny lub oksytocyny. Mogą zwiększyć Twoją motywację, pomóc ci zarządzać nastrojem, utrzymać koncentrację i spokój.

Oto kilka opcji, które możesz wypróbować i zobaczyć, które hacki energetyczne działają dla Ciebie.

 

Słuchanie muzyki

Aby zwiększyć koncentrację podczas wykonywania głębokiej pracy, możesz słuchać dźwięków — natury, kawiarni, muzyki klasycznej, muzyki z gier wideo, itp.

Kiedy chcesz poczuć się naładowany, słuchaj muzyki z dużą energią, aby zwiększyć swoją motywację.

Możesz także słuchać muzyki w czasie wolnym jako działanie kojące umysł i ładujące duszę.

Śpij lub zdrzemnij się

Sen to najlepszy sposób na odmłodzenie. Śpij 7-9 godzin każdego dnia i zauważ magiczną przemianę swojej energii, skupienia i nastroju.

Jeśli brakuje Ci snu, możesz również zrobić popołudniową drzemkę, aby obudzić się wypoczętym i gotowym na resztę dnia. Najlepsza pora jest między 13 a 15 godziną, ale unikaj drzemek po 16 – to sprawia, że w nocy będzie ciężko zasnąć.

„TurboDrzemka” to sposób, w jaki wiele osób o wysokich osiągach podnosi poziom energii. W tej metodzie kawę pijesz tuż przed drzemką. Zanim kofeina zacznie działać, obudzisz się super naładowany w około 30 minut. To rozwiązanie stosuj do naprawdę ważnych popołudniowych zadań, traktuj jako koło ratunkowe.

Tylko pamiętaj, aby nie pić regularnie zbyt dużo kofeiny. Chcesz uniknąć uzależnienia od kofeiny jako źródła energii. Kawa najlepiej rano, unikaj jej po godzinie 14 (picie kawy po południu i wieczorem przesuwa naszą godzinę zasypiania, ale i wypłyca sen).

Głębokie oddychanie lub medytacja

Głębokie oddychanie sygnalizuje mózgowi relaks. Dostarcza tlen do mózgu i pomaga nam odzyskać koncentrację.

Obserwowanie swoich myśli

To kolejny sposób na naciśnięcie przycisku pauzy i obserwowanie siebie z zewnętrznej perspektywy. Zwróć uwagę na myśli wchodzące do twojego umysłu, a następnie pozwól im odejść jedna po drugiej. Myśli powrócą lub nowe myśli wejdą do twojego mózgu, ale Twoim zadaniem jest po prostu obserwować i pozwolić im odejść.

Innym podejściem jest marzenie lub nicnierobienie. Ponieważ żyjemy w dobie Internetu, spędzamy dużo czasu przed ekranem. Nasz mózg prawie nie ma szans na odpoczynek. Aby poprawić swoją kreatywność, daj mózgowi trochę czasu na wędrówkę. Daj mu trochę prywatnej przestrzeni, w której nie ma zewnętrznej stymulacji ze strony ludzi, telefonu czy komputera.

Polecam również relaksację uwalniającą od napięć. 

Oddychaj przeponowo

Po prostu połóż się na łóżku lub rozsiądź się wygodnie w fotelu, możesz zamknąć oczy i zacząć oddychać przeponowo. Tu mogę polecić metodę oddechową. Link do treningu.

Gdy nauczysz się lepiej zarządzać energią, poprawi się Twoja produktywność i skupienie; będziesz cieszyć się życiem, uganiając się za swoimi marzeniami.

Podsumowując – zacznij wprowadzać zmiany do swojego dnia pracy jak i tego jak spędzasz czas wolny. Poszukaj rozwiązań, które wzmocnią twoją życiową i codzienną energię. Jeśli chcesz nauczyć się metod zarządzania energiami: mentalną, fizyczną, duchową i emocjonalną, to zapraszam cię na moje warsztaty, które organizuję cyklicznie.

Zobacz ofertę tutaj 

 

Napisz w komentarzu, jak wpływasz na zwiększenie swojej energii?

 

Zostaw komentarz poniżej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top