Co to jest trening antystresowy i dlaczego już teraz powinieneś wdrożyć go w życie?

Nie bójmy się tych słów – obecne czasy są naprawdę szalone. Pandemia, wojna u naszych sąsiadów, szalejące ceny i rosnąca inflacja. Dodajmy do tego problemy osobiste i oto gotowa recepta na permanentny stres. Stąd już prosta droga do osłabienia zdrowia i dalszych kłopotów.

Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na opanowanie negatywnych emocji i złapanie kontroli nad swoim życiem. Regularny trening antystresowy pozwoli Ci na nowo cieszyć się każdą chwilą i nabrać dystansu do obecnych problemów.

Czym jest stres i dlaczego musisz mieć nad nim kontrolę?

Mechanizm stresu to nic innego jak reakcja na zagrożenie. Poprzez hormony stresu (takie jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol) wyostrzają się nasze zmysły i dostajemy powera do działania (walki lub ucieczki). 

To dzięki stresowi gatunek ludzki mógł przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych i równie normalne jest, gdy pojawia się on podczas np. egzaminu czy tuż przed randką. Jednak gdy pobudzenie stresowe się przedłuża albo pojawia się mimo braku zagrożenia, jest to sygnał, że dzieje się coś nie tak.

Przewlekły stres powoduje, że organizm jest w ciągłym napięciu. Z czasem długotrwałe działanie hormonów może skutkować problemami z ciśnieniem krwi, koncentracją, odpornością, apetytem, a nawet doprowadzić do nerwicy czy depresji. Dlatego tak ważne jest złapanie kontroli nad nim. Poznaj techniki antystresowe, które skutecznie Ci w tym pomogą.

lekkość uwolnienie od stresu

Najpopularniejsze treningi antystresowe, które wykonasz w domu

Sposobów na opanowanie stresu jest mnóstwo. Wiele z nich są tak proste, że wykonasz je samodzielnie w domu. Poznaj najpopularniejsze z nich, dzięki którym zmienisz jakość swojego życia na lepsze.

1. Mindfulness

To technika, która jest szalenie popularna w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego i tłumaczona jest jako „uważność”. Nawiązuje głównie do technik medytacyjnych, w szczególności blisko jest związany z buddyzmem.

Na czym polega mindfulness? Opiera się właśnie na skupieniu całej uwagi na obecnej chwili. Liczy się tylko tu i teraz. Nie analizujesz przeszłości, nie robisz planów na przyszłość. Wyciszasz umysł i skupiasz się na doświadczaniu tego momentu bez zastanawiania nad jego znaczeniem.

Dzięki mindfulness przyjmujesz zdarzenia z mniejszym ładunkiem emocjonalnym i nie nakładasz na nich filtra poprzednich doświadczeń. Przez to, nawet gdy napotykasz stresującą sytuację, nie wywołuje ona już tak silnych emocji, jak kiedyś.

2. Trening mentalny

Ten sposób skupia się przede wszystkim na pozytywnym nastawieniu do życia i osiąganych celów. Poprzez ciągłą pracę nad dotychczasową postawą oraz udoskonalanie umiejętności mentalnych poznajesz, jakie mechanizmy i przekonania rządzą Twoim życiem i ograniczają Twoją wydajność. Dzięki regularnym treningom mentalnym zwiększasz pewność siebie, osiągasz spokój, masz do siebie większe zaufanie, a przez to lepiej radzisz sobie w stresie.

Jak trenować mentalnie? Do ćwiczeń z tego zakresu zalicza się np. tworzenie pozytywnych wizualizacji, szukanie korzyści i pozytywnych myśli w danej sytuacji, dzielenie celu na drobne etapy czy odklejenie się od własnych myśli i rezultatów. Dobrze w przypadku treningu mentalnego znaleźć mentora, który pokieruje Cię i zmobilizuje do dalszych działań.

Jeśli szukasz swojego mentora, pozwól, że Cię poprowadzę. Porozmawiajmy!

3. Relaksacja

Stres to nie tylko niespokojny umysł, ale również napięte ciało. Dlatego, aby go opanować, musisz się rozluźnić. Jak to zrobić? Tutaj na pomoc przychodzą znane techniki relaksacyjne, które uwalniają zarówno ciało, jak i umysł:

Spróbuj, aby dowiedzieć się, która z nich pozwala Ci najlepiej wrócić do siebie.

zrelaksowany człowiek w kontakcie z naturą

Chcesz zacząć swój pierwszy trening antystresowy?

Chętnie Ci w tym pomogę. Sprawdź najbliższe warsztaty, na których przedstawię Ci skuteczne techniki antystresowe i razem nauczymy się ich prawidłowego wykonywania.

Dzięki regularnym treningom antystresowym złapiesz nie tylko kontrolę nad swoim ciałem, ale także duchem i życiem. Grunt to podejmować decyzje świadomie, a nie na podstawie emocji.

Scroll to Top