Ale mam dzisiaj szczęście
Poniedziałek to idealny moment, żeby o tym powiedzieć. Każdy z nas mierzy się z jakimiś problemami trudnościami czy też przeciwnościami jest to naturalne, można rzec, “samo życie”.
Ale mam dzisiaj szczęście
Ale mam dzisiaj szczęście
Jednak jak szybko wychodzimy z dołka i czy długo trawimy, to już zależy od wielu czynników. Jednym z nich wpływających pozytywnie na radzenie sobie z trudnościami, wyzwaniami problemami jest wdzięczność.
W jednych badaniach nad wdzięcznością poproszono Kobiety chorujące na raka piersi o stworzenie listy rzeczy, za które są wdzięczne. Kobiety te zauważyły u siebie znacznie lepsze samopoczucie w porównaniu z chorującymi, które nie praktykowały wdzięczności.
Innym ciekawym przykładem wdzięczności i jej pozytywnego wpływu są osoby, które praktykowały wdzięczność doświadczone bezpośrednio czy pośrednio zamachami z 11 Września w Nowym Jorku. Okazało się, że praktykowanie wdzięczności pomogło poradzić sobie z tym traumatycznym doświadczeniem.
Innym przykładem to religia: chrześcijaństwu, judaizm, islam buddyzm czy hinduizm podkreślają wartość modlitwy dziękczynnej to bardzo zbliżone do wdzięczności praktykowanej w obecnym świecie.
Należy też podkreślić, że głównym neurotransmiterem związanym z przeżywaniem wdzięczności jest serotonina ta sama, której ilość odpowiada za nastrój, energię do działania, prawidłowy sen , potrzeby seksualnej apetyt.
Warto zaznaczyć, że wdzięczności nie musimy na siłę wymyślać, okazywać, tworzyć. Bo nie możemy teraz zaprzeczać innum uczuciom w momencie, w którym przeżywamy przykre przeżycia czy też doświadczenia. Jednak ta wdzięczność może zaistnieć obok tych doświadczeń i pomagać zobaczyć nasze położenie z różnych perspektyw, możemy być w trudnej sytuacji i jednocześnie przeżywać przyjemne uczucie otrzymania pomocy.
Warto również wspomnieć o tym, że wdzięczność zdolność jej przeżywania pozwala przetrwać nam moment wzburzenia, przejściowe stany zawiści, zwątpienia niechęci czy też rozczarowania. Ważne jest również to, że pozwala na doświadczanie szczęścia i przyjemności oraz dzielenia się tym z innymi. Przecież większość z nas lubi bardziej obdarowywać innych prezentami niż samemu je otrzymywać.
Praktyk i ćwiczeń jak zacząć przygodę z wdzięcznością jest bardzo wiele. Istagram zawiera w sobie kilkadziesiąt tysięcy fraz związanych z hasztagiem wdzięczność.
Proces ukierunkowania się na wdzięczność nie dla każdego jest taki sam i nie każdy od razu po pierwszym spotkaniu będzie odczuwało lekkość w tworzeniu kolejnych wdzięczności.
Moją praktykę wdzięczności mam ze sobą od kilku lat robię ją czasami, odpoczywając w górach i będąc wdzięczny za to, że sprzyja mi pogoda, jest nam wdzięczny za to, że mam zdrowie, które pozwala mi wspinać się, Jestem wdzięczny za to, że mam taką wspaniałą pasję.
Praktykuję wdzięczność codziennie po porannych rytuałach związanych z pobudzeniem ciała i umysłu, o których może więcej w innym w poście Jestem wdzięczny za to, że mieszkam w kraju gdzie panuje pokój, Jestem wdzięczny za to, że mam jedzenie w lodówce, Jestem wdzięczny za to, że mam wspaniałych czworonożnych przyjaciół, którzy że pójdziemy na spacer, Jestem wdzięczny za to, że czeka mnie dużo wyzwań w tym dniu, bo to oznacza, że mam fascynującą pracę,
przykładów wdzięczności jest bardzo wiele, ale do tego, żeby poszukać ich w sobie potrzebujemy odrobiny ciszy spokoju a przede wszystkim niespieszenia się gdzieś.
Wdzięczność możemy praktykować codziennie na zakończenie tygodnia czy miesiąca.
Polecam również, gdy rozpoczynamy przygodę z wdzięczność zadać sobie kilka pytań:
  • Co dobrego mnie spotkało ?
  • Kto był dla mnie wsparciem?
  • Co mnie udarowa ło, uszczęśliwiło?
  • Z czego Jestem zadowolony zadowolona?
  • Co mi się udało zrobić?
Jest poniedziałek i pięknie świeci słońce za oknem, Wróbel zajada się okruszkami chleba na parapecie, a po 2 stronie okna kot próbuje go złapać. Snowy śpi na podłodze i czeka, kiedy pójdziemy na spacer.
Jeszcze nie wiem, jaki będzie ten tydzień, kalendarz mocno wypełniony spotkaniami i zadaniami. Niezależnie jak jest dzisiaj u ciebie, warto szukać powodów wdzięczności i dróg prowadzących do jej przeżywania. Bo możemy się zdziwić i pozytywnie zaskoczyć ile dobrego odkryjemy.

Zostaw komentarz poniżej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top