Jak tracisz energię w „otwartych pętlach”? Domknij niezałatwione sprawy!

 

Jesteś na ważnym spotkaniu, zależy ci na słuchaniu i koncentracji,  a Twój umysł przypomina Ci o tym, że masz nie zapłacony rachunek za gaz.

 Pracujesz nad ważnym projektem, ale ciągle w Twojej głowie pojawia się nierozwiązany konflikt z twoim kolegą. Ciągle się gdzieś przewija w myślach nie dając spokoju i odciągając Cię od zadania.

 Już zasypiasz, gdy nagle wraca do Ciebie myśl o mailu, który miałeś dziś wysłać. On jest bardzo ważny, od niego zależy kontrakt.

 

Jeśli kiedykolwiek zdarzyła Ci się podobna sytuacja, to znak, że masz „otwarte pętle”, które bardzo mocno zużywają Twoją energię mentalną na trzymanie w pamięci nie dokończonych spraw.

Czy zastanawiałeś́ się̨, ile „otwartych pętli” jest w umyśle?

 „Otwarta pętla”  co to takiego i jak się ich pozbyć?

Otwarte pętle to niezałatwiona sprawa, do której nasz umysł wraca co jakiś czas przypominając i obciążając albo wręcz obwiniając, że jej dalej nie załatwiłeś.

  • Ktoś́ Ci zalazł za skorę?
  • Niezakończone projekty w pracy.
  • Telefon, który miałeś́ wykonać́ i unikasz go od dłuższego czasu.
  • Nierozwiązane konflikty ze współpracownikami i domownikami.
  • Sprawy, które odkładasz od dłuższego czasu, ponieważ unikasz ich jak ognia.

To wszystko wysysa z Ciebie energię mentalną, bądź́ tego świadomy.

 

Tutaj dochodzimy do ważnych dwóch kwestii. Po pierwsze poświęć 1h lub więcej i wypisz wszystkie zadania jakie. Teraz tylko zajmij się spisaniem tego na papier kiedy i jak to rozwiążesz zostaw na później skoncentruj się na uwolnieniu umysłu i oczyszczeniu pamięci z tego co możesz przetrzymywać w pamięci zewnętrznej. Czy zdążyło Ci się pracować na komputerze, którego pamięć jest zapełniona. Jak on się wolno uruchamia, o wiele dłużej oblicza. Tak samo jest z nami, gdy przetrzymujesz wszystkie zadania w głowie to cały czas działasz zdecydowanie wolniej, spada kreatywność i koncentracja. Nie traktuj tego że tak już ma być.

Usiądź z kartką i zrób listę wszystkich niezałatwionych „otwartych pętli”.

Teraz przejdźmy do drugiej ważnej części, która sprawi że poczujesz ulgę i zdecydowanie lepiej będziesz spał w nocy. To nastąpi dopiero po zakończeniu procesu 

Zobacz, które zadania/sprawy należy rozwiązać już dziś? Ktore się przedawniły, a które cały czas dopominają się rozwiązania.

 Jeśli nie masz siły na „trudne sprawy”, to załatw te prostsze. Zobaczysz, że każda kolejna “odhaczona” sprawa z tej listy spowoduje przypływ pozytywnej energii.

Naj trudniejsze a zarazem dające największą ulgę to sprawy, w relacjach z drugim człowiekiem, w rodzinie lub ze współpracownikiem, ich rozwiązanie( zamknięcie pętli) daje najwięcej energii.

 

Jeśli drenujesz się  i ciągle myślisz o tym jak odezwałeś się do kogoś jakiś miesiąc temu, to w niektórych sytuacjach wystarczy po prostu zadzwonić́ i przeprosić́.

Niezależnie od tego, ile czasu minęło. Skoro jest to w Twojej głowie, to oznacza, że jest to „otwarta pętla”, która Cię̨ obciąża i warto ją zamknąć́!

 

Dobrym uwalnianiem pamięci jest również, wyrobienie nawyku zapisywania zadań i pomysłów w notatniku. Osobiście polegam na sile notowania i mam na swym biurku papierowy notatnik, gdy jadę samochodem robię notatki głosowe. To daje duży komfort pracy, ponieważ nasz umysł ciągle podsyła nam nowe myśli lub pomysły.

 

Wspominałem o energii mentalnej, jest ona niezbędna do koncentracji, rozwiązywaniu problemów, pracy kreatywnej czy też do nauki.

Jednym z elementów który mocno ją zużywa są właśnie otwarte pętle, inne to czynniki fizyczne takie jak  niedospanie, zmęczenie, złe odżywanie i bark nawadniania ciała.

Jak wzmacniać i trenować energię emocjonalną, będę omawiał i dawał ćwiczenia, bo samo gadanie nic nie zmienia 11i 12 września podasz warsztatów

Zarządzanie energią osobistą, na które już dziś Cię serdecznie zapraszam.

A dziś zachęcam Cię do zrobienia ćwiczenia i wypisania wszystkich zadań na kartkę. Powodzenia

 

Zostaw komentarz poniżej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top